[:fa]اقیانوس آبی[:]

[:fa]

اقیانوس‌های قرمز، به بازارهایی اشاره می شود که وجود دارند و رقبای متعدد و زیادی در آن رقابت می کنند در حالی که اقیانوس آبی به بازارهای نوظهور و جدیدی اطلاق می شود که رقابت در آن مفهوم ندارد. در اقیانوس قرمز، مرزهای صنعت تعریف شده و شناخته شده‌اند و قواعد بازی در رقابت معلوم است و شرکت‌ها تلاش می‌کنند تا از نظر عملکرد از رقبای خود پیشی گرفته و سهم بیشتری از بازار برای تقاضای موجود را به خود اختصاص دهند. هنگامی که فضای بازار شلوغ می‌شود، مقادیر پیش‌بینی سودآوری و رشد کاهش می ­یابند، در این حالت، محصول به کالا تبدیل می‌شود و رقابت سخت بین شرکت‌ها، اقیانوس قرمز را خونین می‌کند.

در طرف مقابل، اقیانوس آبی با فضای بازار نامحدود، خلق تقاضا و یا فرصت برای رشد بسیار سودآور تعریف می‌شود. در اقیانوس آبی، رقابت بی‌معناست زیرا قواعد بازی هنوز تعریف نشده‌اند. “نوآوری در ارزش” سنگ زیربنای استراتژی اقیانوس آبی است زیرا شرکت‌ها، تحت این استراتژی به جای تمرکز روی شکست حریفان در رقابت اساساً بر حذف رقابت و بی‌معنا ساختن آن متمرکز می‌شوند. نوآوری در ارزش فقط زمانی میسر می‌شود که کل اجزای سیستم به طور مؤثر و مناسبی هم‌راستا شده باشند؛ کاری که ما در مرکز راهبردی کسب و کار آرپان برای کمک به مدیران انجام خواهیم داد.

شرکت‌ها معمولاً با یک قیمت استراتژیک شروع کرده و از آن حاشیه سود مطلوبی را نتیجه می‌گیرند که در سطح هزینه هدف، به آن خواهند رسید. برای رسیدن به سطح هزینه هدفی که آن میزان از سود را محقق می‌کند، شرکت‌ها دو اهرم کلیدی در اختیار دارند: یکی روان‌سازی فرایندها و نوآوری در هزینه‌ها و دیگری مشارکت. هنگامی که نمی‌توان علیرغم تمام تلاش‌ها برای ایجاد یک مدل کسب و کار کم‌هزینه، به سطح هزینه هدف رسید، شرکت باید از اهرم سوم که نوآوری در قیمت است استفاده نماید تا بتوانید به صورتی سودآور، قیمت استراتژیک مورد نظر خود را تعیین کند.

ما در مرکز توسعه راهبردی کسب وکار آرپان، چارچوب‌های تحلیلی خلق اقیانوس آبی و اصول مدیریت مؤثر ریسک را به کمک مدیران و کارکنان آن شرکت تدوین کرده و به سازمان‌ها کمک می‌کنیم که بتوانند ارزش‌های جدید و نوآورانه‌ای برای مشتریان خود خلق کنند یا ارزش‌هایی که در حال حاضر ارائه می‌کنند را در دید خریدار افزایش دهند. ما آرزوهای مدیران بلند پرواز شرکت‌ها را به یک استراتژی مشخص و قابل تعقیب و پیگیری تبدیل می‌کنیم تا بتوانند علاوه بر دست‌یابی به سطح هزینه هدف یا نوآوری در قیمت‌گذاری، سازمان مطبوع خود را از اقیانوس قرمز خونین بیرون کشیده و وارد اقیانوس بدون رقابت و پر آرامش آبی کنند و در نهایت از سودآوری بیشتر لذت ببرند.

[:]

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    رزرو نوبت
    55 444 333 021